Okuyorum Okuma Yazma Etkinlikleri

Okuyorum uygulaması güncellendi. (1.02.2024)

Daha önce akıllı tahtaya indirip kullananlar yeni güncellemeyi indirip yeniden kurulum yapabilirler.

 

!!! Online kullanmak yerine telefon ve tabletlerden Play Store ve App Store‘dan ücretsiz indirip internet olmadan dan kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bilgisayar kullanıcıları ise bilgisayara veya akıllı tahtaya kurulum yaparak internet olmadan da kullanabilirler.

1.Sınıf Okuma Yazma, 1. Sınıf Matematik ve 1. Sınıf Türkçe etkinliklerinin tamamı tek uygulamada

!!!! Pardus yüklü akıllı tahtalara yüklenebilir. Bunun için aşağıdaki “Pardus İçin İndir Kur” bölümüne gidin.

Pardus yüklü tahtaya kurulum yapmayanlar “Online” olarak da kullanabilirler. Uygulamalara akıllı tahta veya telefona indirildikten sonra internetsiz çalışabilir.

Okuyorum uygulaması tüm sistemlerde çalışabilir. Play Store, App Store, AppGallery, Windows Bilgisayar veya Online olarak tüm sistemlerde çalışabilir. Okuyorum uygulamasına Çizgi Çalışmaları ve 1. Sınıf Matematik etkinlikleri eklendi. 1. Sınıf Türkçe etkinlikleri eklendi.

 

 

Okuyorum uygulaması özellikle ilkokul 1. sınıf öğrencileri için hazırlanmıştır. Fakat yetişkinlerden okuma yazma bilmeyenler de bu uygulamadan faydalanabilirler. Etkileşimli etkinlikler ve oyunlardan oluşan uygulama, öğrenciler için keyifli ve öğretici bir ortam oluşturmaktadır. Özellikle hece birleştirme ve okuma etkinliğinde öğrenci bilmediği hece ve seslere dokunarak sesleri,heceleri ve kelimeleri öğrenebilirler. Defalarca tekrarlayarak okumayı öğrenme imkanına sahip olurlar.

  1. Etkinlik sesi tanıma: Bu etkinlikte ses herhangi bir şey ile ilişkilendirilmiştir. Örneğin “A” sesini doktoru muayene ederken bizlere “aaaaaaaaaa” dedirtmesi ile ilişkilendirilmiştir. Bu şekilde hemen hemen tüm sesler için ilişkilendirme mevcuttur. Bu şekilde ses kalıcı bir şekilde öğrenilebilir.
  2. Etkinlik harfi yazma: Bu etkinlikte büyük harfin yazımı animasyonla gösterilmektedir. Öğrenci animasyona bakarak harfin nasıl yazıldığını öğrenebilir. Animasyona bakarak defterine yazabilir. Ayrıca kalem simgesine dokunarak cihazın ekranını da yazabilir.
  3. Etkinlik harfi yazma: Bu etkinlikte küçük harfin yazımı animasyonla gösterilmektedir. Öğrenci animasyona bakarak harfin nasıl yazıldığını öğrenebilir. Animasyona bakarak defterine yazabilir. Ayrıca kalem simgesine dokunarak cihazın ekranını da yazabilir.
  4. Hece-Kelime-Okuma: Bu etkinlikte seslerden heceler, heceler kelimeler oluşturulmaktadır. Otomatik bir şekilde anlatım mevcuttur. Öğrenci diler sesleri, heceleri ve kelimeleri kendisi dokunarak dinleyebilir. “Önceki-Sonraki” butonlarıyla heceler arasında geçiş yapabilir. Bu etkinlikte bir diğer önemli özellik “Hecelemeden” okuma seçeneğidir. Bu seçenek ile heceler, kelimeler hecelemeden dinlenebilir.
  5. Cümle Okuma: Bu etkinlikte öğrencilerin cümleleri okumalarına yardımcı olmak amaçlanmıştır. Öğrenciler cümlelerdeki kelimeleri okumaya çalışırlar. Eğer okuyamazlar ise kelimeye dokunarak kelimeyi dinleyebilirler. Ayrıca otomatik oynatma seçeneği ile dilerlerse cümleleri otomatik bir şekilde dinleyebilirler.
  6. Araba Oyunu: Bu oyundaki amaç hızlı okumaktır. Öğrenci söylenen hece veya kelimeyi hızlı bir şekilde okuyarak ekranda çıkan seçeneklere dokunur. Doğru cevapla birlikte araba hızlanır. Peş peşe yanlış cevaplarda araba durur. Ayrıca çok beklerken de araba durur.
  7. Elma Toplama Oyunu: Yine bu oyundaki amaç da hızlı okumaktır. Öğrenci söylenen hece veya kelimeyi okuyarak sepeti söylenenin altına sürükler.
  8. Dikte etkinliği: Bu etkinlik ile öğrencilerin ezbere yazmalarına yardımcı olmak amaçlanmıştır. Öğrenci söylenen hece ya da kelimeyi yazmak harflere dokunur. Yazdıktan sonra onay butonuna dokunur.
  9. Kamyon Oyunu: Bu etkinlik ile öğrenci söylenen hece ya da kelimeyi yazmak için kutulara basılı tutup yola bırakır. Doğru cevaplandığında kamyon yoluna devam eder. Yine bu etkinlik ile dikte çalışmalarına yardımcı olmak amaçlanmıştır.
  10. Bu etkinlik ile kısa metinler defalarca okunarak okumayı hızlandırma amaçlanmıştır. Öğrenci önce defalarca okur. Daha sonra başlat butonuna basılır. Sonra metin okunur. Okuma bittiğinde bitir butonuna dokunulur. Kaç saniyede okunduğu ekran çıkar.

Özellikle okuma yazmada zorlanan öğrenciler, bu uygulama sayesinden kendi başlarına veya velilerin kontrolünde defalarca tekrar etme olanağına sahip olurlar.

Windows bilgisayarlara indirip internet olmadan da kullanabilirsiniz. Öncelikle indirdiğiniz okuyorum exe dosyasını kurulup yaparak sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.